Genel sağlık bilgileri

Güneşten korunun

Güneşten korunun

Bazı insanlar senelerden beri hastalanabilirler ve bu hastalığın tesirlerini direkt olarak sezmeyebilirler. Hekimler yüksek tan­siyonu suskun katil olarak adlandırmışlardır, zira hasta uzun za­mandan beri tansiyonunun yüksek olduğunun farkında olmayabilir ve bu hastalık kendini kalp krizi ya da felç sırasında gösterebilir. Şu anda rastgele bir şikâyetiniz yok diye sıhhatinizi ilgisizlik etmemeli­siniz. Sağlık insanın uzun süreli kendini iyi sezmesidir, yoksa şu anda kendinizi nasıl sezdiğiniz demek değildir.

Uzun senelerini sağlık kurumularda çalışarak geçiren Scott Evans in­sanların yüksek tansiyonun ne denli ehemmiyetli olduğunu öğrenmedikleri­ni ileri sürüyor.
Eline geçirdiği her fırsatta mevzuyu açmaya itina gösteriyor. “Sizde de belki dört erişkin Amerikalıdan birinde görülen yüksek tansiyon vardır. Her sene takribî elli bin Amerikalı yüksek tansiyon­dan hayatını yitirmektedir. Yüksek tansiyonun öteki hastalıklann da tetikçisi olduğu gözardı edilmemelidir.”

Scott bu hastalık rehabilitasyon edilmediğinde çok ciddi komplikas-yonlar doğurabileceğine söylüyor. “Emin semptomlan yoktur ve takribî elli milyon Amerikalıran üçte biri kendisinde yüksek tansiyon olduğunun farkında dahi değildir. İşte zati bu surattan da yüksek tansiyona suskun katil ismi verilmiştir.”

“Hekimler bir iki hadise dışında yüksek tansiyona nelerin neden olduğunu öğrenmiyorlar. Ama bununla beraber basitçe teşhis edilebi­len ve genellikle de hakimiyet altına alınabilen bir hastalıktır. Ama bir insana yüksek tansiyon hastası olduğunu söyleyebilmek için de tan­siyonunun bakılması gerekmektedir,” diyor Scott.

Scott ayrıca tansiyonun bayağı seviyesinin vücuttaki kan dola­şımını da dengelediğini söylüyor. “Ve kan dolaşımı olmadan kalp, böbrekler ve beyin gibi hayati ehemmiyet taşıyan uzuvların çalışabilme­leri için zorunlu olan oksijeni alamazlar ve dolayısıyla da beslenmez­ler. Bu oksijen ve beslenme eksikliği de kalp krizine, kalp yetmez­liğine, böbreklerin çalışamamasına, felce, âmâlığa ve daha nice bir­çok hastalığa neden olur. Bu surattan tansiyon mevzusunda bilgilen­mek ve tansiyonun sıhhatli seviyede kalabilmesi için nelerin yapıl­ması gerektiğini bilmek baş şarttır.”

Mutlaka Okumalısınız :   Kışın ısınırken ölüme götüren gaz; ’’Karbonmonoksit’’

Güney Carolina Üniversilesi’nin yaptığı bir araştırmada yük­sek tansiyonu olan insanların yüzde 8yninin rehabilitasyon görmedi­ği, bu surattan da felç, kalp krizi ve kalp yetmezliği tehlikesinin iki­ye sabrettiği tespit etilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı