Genel sağlık bilgileri

Böceklerden detan bazlı ürünler kullanarak kurtulun

Böceklerden detan bazlı ürünler kullanarak kurtulun

İbuprofen ve acetaminophenle yer değiştirinceye değin aspirin başağnlan için en yaygın ilaçtı. Aspirinin kanın pıhtılaşma ve kalp hastalıklanyla Alzheimer hastalığının tehlikesini eksiltme özelliği vardır.

“Aspirin penisilinden sonra keşfedilen en şahane ilaç olarak ta­nımlanabilir. Ama neticede o da bir ilaçtır,” diyor Dr. Thomas Cas-sidy.

‘Tarihsel açıdan bakıldığında aspirinin ilk kere ağn kesici ola­rak kullanıldığı öğrenilmektedir ama neden işe yaradığı ise öğrenilmemek­tedir. Vücudun yaralara karşı iltihaplanmaya, kızarıklığa, şişlere ve sancılara neden olan prostaglandinler isminde hormon eşi madde­ler salgılayarak tepki gösterdiğini artık biliyoruz. Aspirin prostaglan­dinler yapımından mesul olan enzimlerin salgılanmasını maniler. Aspirin aynca ateş düşürmek ve iltihaplanmayı emeliyle de kullanılmaktadır,” diyor Dr. Cassidy.

“Günümüzde aspirinin kanın pıhtılaşmasını yasakladığını artık herkes öğreniyor. Bu asıl ilk ortaya atıldığında aspirinin potansiyel negatif yanı olarak değerlendirilmişti, oysa şimdi bunun olağanüs­tü bir yaran olduğunu öğreniyoruz. Pıhtılaşmanın eksiltilmesi felçlerin yasaklanmasında ve rehabilitasyonunda çok verimlidir.

“Yakınlarda tahlilciler kumpaslı olarak ufak dozlarda as­pirin alan şahıslarda koroner damar hastalıklarından kaynaklanan kalp krizi riskine azaldığına tespit etmişlerdir. Bu da aspirinin kanın pıhtılaşmasını yasaklayan bir tesiri olduğunu ispatlamaktadır. Şim­di de kalp krizi tehlikesini eksilten aspirinin iltihaplanmayı da eksilttiği ortaya çıkmıştır.

“Aslında,” diye konuşmasını sürdürüyor Dr. Cassidy. “Şayet elli yaşın üstünde bir bayansanız ya da kırk yaşının üstünde bir er­kekseniz her gün bir aspirin içerek ehemmiyetli hastalıklara tutulma ihtimalini eksiltmenizi öneririm.”

Milli İhtiyarlama Kuruluşu’nun yaptığı bir araştırmada iki sene­dan fazla bir müddetten beri günde bir aspirin içen yaşlılarda bunama oranının almayanlara oranla yüzde 55 daha az ol­duğu tespit etilmiştir. Mayo Muayenehane her gün içilen aspirinin kalp krizlerini yüzde 44, bazı kanser hastalıkları tehlikesini de yüzde 50 oranında azalttığına söylemiştir.

Mutlaka Okumalısınız :   Çantanızı tıka basa doldurmayın
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı