Genel sağlık bilgileri

Spor yaparken sakatlanmayın!

Spor yaparken sakatlanmayın!

Spor yapmak sıhhatimiz açısından son derece bereketli. Ama dikkat etmezsek sakatlanma gibi negatif neticeler ortaya çıkabilir. Uzmanlar Uyarıyor; Özellikle ağırlık, yüzme, koşma, futbol gibi spor etkinliklerinden evvel kesinlikle 10 dakika ısının. Her gün değil birer gün arayla spor yapın…

Spor yaparken en sık alana gelen yaralanmalar;
Profesyonel sporcularda misalin basketbol, voleybol ve futbol oynayanlarda en sık dize müteveccih yaralanmalar alana geliyor. Erkeklerde halı saha maçları çok yaygın, dolayısıyla menisküs ve çapraz bağ yırtıkları çok sık görülüyor. Dizin bükülmesine, ani travmaya bağlı olarak çapraz bağ yırtıkları oluşuyor. Yüzmede çok sık yaralanma görülmüyor, daha çok omuz adalelerine müteveccih zorlanmalar oluyor. Voleybol ve basketbol oynayanlarda ise boyun ve omuz bölgesinde problemler oluşuyor. Omuz bölgesinde küçük adale yırtılmaları görülebiliyor.

Spor yaparken alana gelen yaralanmalar için uygulanacak rehabilitasyonlar:
Yaralanma alana geldiği anda öncelikle buz uygulaması yapılmalı. Bölgeyi istirahate alıp atel veya alçı ile statiklemek gerekiyor. İlk yapılacak şey bölgeye baskı uygulayıp şişi indirmek.

İlk müdahale çok ehemmiyetli
İlk anda buz uygulaması yapmak ve hemen bir sağlık kurumuna müracaat etmek gerekiyor. Şayet mevzubahisi olan büyük bir kırıksa statiklemek gerekli. Zati şayet hasta o bölgeyi oynatamıyor ve büyük bir sızı sürüklüyorsa kırık var anlamına geliyor. Evvel bir film çekiliyor ve neticeye göre bir rehabilitasyon uygulanıyor. Ama başlıca rehabilitasyonu buz, istirahat, sızı kesici ve bölgeyi sıkıştırıp atel almak ehemmiyetlidir.

Birer gün arayla spor yapın
Dünyanın her yerinde önerilen, atletik etkinliklerini haftada 3 kere olmak üzere 30-40 dakika yapmaktır. Uzmanlar özellikle ağırlık, yüzme, koşma, futbol gibi spor etkinliklerinden evvel kesinlikle 10 dakika ısınmayı öneriyor. Yürüyüş için de en ideal usul; 10 dakika ısınma, 20 dakika tempolu yürüme, 10 dakika soğuma biçiminde olmalı. 10 dakika ısınma sırasında beden ısınıyor, eklem bağlarında elastiklik çoğalıyor, adale eforunu hakimiyet edebilirsiniz. En uygun olan, sporu bir gün arayla yapmak. Zira adalelerimizi zorladığımızda ertesi gün dinlendirmezsek adale gelişmez, kuvvetlenmez, denge meseleyi oluşur ve bu da sakatlanmalara yol açar. Halı saha maçı yapanlar da haftada bir gün yapmalılar. Ancak iyi kondisyonlu olanlar haftada iki kere yapabilir. Spor bir gün arayla yapılırsa beden dinlenir, derlenir. Adaleler de hafiflemiş ve dinlenmiş olduğundan bir sonraki yüklenmeye hazır olur.

Mutlaka Okumalısınız :   Taze kan analizi

Kaynak: http://www.medicana.com.tr/formlar/2014/haziran/spor-sakatlanmalari.aspx

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı