Genel sağlık bilgileri

Sağlıklı bir yaşam sürmek bir davranış biçimidir

Sağlıklı bir yaşam sürmek bir davranış biçimidir

Sigara içmenin ve lekeli havanın ciğerlerimizi makûs etkilediğini düşünürüz. Öyledir de ama aynı zamanda da kan dolaşımı sistemi­mizi, kalp ve beyin işlevlerimizi de etkilemektedir. Pasif içici­likte sigara sadece kan akışını yavaşlatmakla kalmaz ama aynı za­manda da maharetimizi de negatif tesirler.

Pasif içici olan Konuta yanında sigara içilmesinden hiç beğen­mazdı. Anne olduğu zaman mevzuyla daha yakından ilgilenmeye baş­ladı.

Bildikleri karşısında Konuta afallamışa döndü. “Tehlike unsuru olan sigaranın akciğerlerden kalbe ve hatta dişlere kadar vücudun değişik fonskiyonlannı zayıflatarak bir hayli hastalığa tutulabileceğimizi hemen hemen hepimiz öğreniriz. Ama yeniden de etrafımızda bir hayli birey sigara içiyor. İşyerlerinde ve restoranlarda dahi içebiliyorlar.”

Konuta’in evhamları çoğalırken, bir yandan da ailesini bu beladan nasıl gözetebileceğini düşünüyordu. Ne var ki, bir hayli birey özellik­le çocuklar bu tehlikenin altındadırlar.

Pasif içiciliğin çocuklar üzerindeki negatif tesiri de unutul­maması gereken bir asıldır. Yanlannda sigara içilen çocuklann bilme kapasitelerinin etkilendiğini bilen Konuta, sigara içmeyen­lerin yanında sigara içenlere karşı çıkabilecek bir grup oluşturmaya karar verdi. Konuta’in grubuna Florida’nın her yanından bir hayli birey ka­tıldı. Grup restoranlarda ve işyerlerinde sigara içilmesinin menedil­ması için bir kampanya başlattı.

Broşülerinden birinde, “Başkasının Dumanını İçinize Çeki­yorsunuz, Bunu Bir Daha Düşünün,” diye yazıyor ve dumanla be­yin arasındaki ilişki vurgulanıyordu.

Kampanya başanlı oldu, Konuta ve dostlan istediklerini elde etmişlerdi. “Kendimizi, ailelerimizi ve birbirimizi gözetmenin zama­nı gelmişti artık,” diyor Konuta.

Cincinnati Çocuk Sağlık Kurumu bir grup çocuk üstünde yaptığı de­neylerde yanlarında sigara içilmeyenlere oranla pasif içici olan çocuklarda yüzde 85 oranında okuma, mana yürütme ve matematik problemlerini çözme güçlüğü tespit etmiştir.

Mutlaka Okumalısınız :   Spor yaparken birçok seçeneği de düşünün
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı