Genel sağlık bilgileri

Çantanızı tıka basa doldurmayın

Çantanızı tıka basa doldurmayın

Seyyahlar genellikle çantalarını tıka basa doldurarak yola çı­karlar ama bunun vücutlarını nasıl da makûs etkilediğini nedense hiç uslarına getirmezler. Ağır çantalan ellerine alıp taşıyamayan birey­lerce devayı bunları omuzlarına atmakta bulurlar.

“Omuzlara daha öncekine oranla günümüzde daha fazla ağırlık yükle­mekteyiz. Sırt çantalan, el çantalan, dizüstü bilgisayaıian, spor ve müzik malzemeleri sırt ve adale ağnlanna neden olmaktadır,” diye söylüyor Amerikan Yüksekokulu’nin Ortopedik Cerrahlan Birliği’nden Dr. Vernon Tolo.

Amerikan Yüksekokulu Ortopedik Cerrahlar Birliği beş bireyden dördünün sırt ve bel ağırlan sürüklediğini, bu meselelerin genellikle kırk beş yaşın altındaki bireylerde iş kaybına neden olduğuna tespit etmişlerdir.

“Omuzlardaki gerginliğin ve stresin en iyi rehabilitasyonu ağırlık ta­şımamaktır,” diyor Dr. Tolo. “Omuzlanruzdaki adalelerin her gün ge­rilerek kuvvetlendirilmesi koşuldur ama doğru hareketlerin tercihi ve uy­gulanması da aynı biçimde ehemmiyetlidir.” Dr. Tolo ayrıca yolculuğa çı­kacak şahısların hafif malzemelerden yapılmış tekerlekli çantalan kullanmalarım da önermektedir. “Ama kesinlikle taşımanız gereki­yorsa o zaman dimdik yürümeye çalışın ve çantanın sizi alt çek­mesine izin vermeyin.”

Amerikan Yüksekokulu Ortopedik Cerrahlar Birliği omuzlarınız­da ve sırtınızda kilonuzun yüzde 15′inden fazla yük taşıma­manızı önermektedir.

Mutlaka Okumalısınız :   Sorunlu bir binada çalışır mısınız?
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı