Genel sağlık bilgileri

Havai fişek kullanmayın

Havai fişek kullanmayın

Cilt kanseri, kanser cinsleri arasında en yaygını olup senede bir milyondan fazla Amerikalıda görülmektedir. Güneşin altında uzun zaman kalmak ve güneş yanıkları cilt kanserinin ölümcül biçimi olan melanoma ve daha da yaygın cinsi olan bazal ve epitel hücre karsi-nomasına neden olur. Kendinizi ciddi bir risk anında nasıl gözetir­sanız güneşe çıktığınızda da öyle gözetin.

En çok hangi eyalette yaşayanlar güneşlenirler? Büyük muhtemel­lıkla Florida ya da Califomia veya güneşli abuhavasıyla öğrenilen bir eya­letin ismini söyleyeceksiniz. Gerçeğinde güneş yanıklarına en fazla rast­lanan eyaletler Colorado, Iowa, Michigan, Indiana ve Wyoming’tir. “Çok nadide çıkan güneşin altında güneşlenmek tehlikesiz gelebilir. Yukarda ismi geçen eyaletlerde yaşayanlar o kadar az güneş suratı gördüklerinden ve hemen hemen plaja gitme ihtimalleri hiç olma­dığından güneş kendini gösterdiğinde onu hiç ciddiye almadan kendilerini güneşin altına atmaktadırlar,” diyor Michigan Üniversitesi dermatologlarından Timothy M. Johnson.

“insanların büyük bir kısmı güneş ışınlarının riskli olduğu­nu öğrenmelerine rağmen yeniden de bu ışınlardan korunmak için rastgele bir temkin almazlar,” diye laflarına ilave ediyor Dr. Johnson. “Gü­neşin bu hasarlı ışınlarından korunmakla sadece güneş yanıkların­dan kurtulmakla kalmaz ama aynı zamanda da erken ihtiyarlamayı ve cilt kanserine tutulma ihtimalini de ortadan kaldırmış olursunuz.

“İnsanın hayatının yüzde 80′i on sekiz yaşından evvel aldığı hasarlı güneş ışınlarından negatif etkilendiğinden güneşten korun­ma alışkanlıklarının çok genç yaşlarda oluşması özellikle ehemmiyetli­dir. Ebeveynlerin güneşten korunma mevzusunda hem kendilerini, hem çocuklarını bilinçlendirmeleri ve bu şuurun bir hayat boyu sürmesi çocuğun ilerki yaşlarda melanoma tutulma tehlikesini eksil­tır,” diyor Dr. Johnson.

Dr. Johnson ayrıca güneş altında güvenliğin sağlanması uygu­lamasının doğru yapılmasının çok ehemmiyetli olduğunu da vurgulamak­tadır. “Yapılan araştırmalar insanların güneşten gözetici yağlan günde bir kere sürülmesinin yeterli olduğunu düşündüklerini ortaya çıkarmıştır. Bu yanlıştır. Güneşe çıkan herkesin güneşe her çıkışın­da bu cins koruyuculan kullanmalan ve yirmi dakikadan daha fazla güneşin altında kalmamalan gerekmektedir. Güneşe çıkmadan otuz dakika evvel gözetici yağı sürün. Suratınıza, kulaklannıza, elleri­nize ve kollannıza dikkatle sürün ve her iki saatte bir tekrarlayın ya da havuzdan veya denizden çıkar çıkmaz hemen yine sürün.”

Mutlaka Okumalısınız :   Sorunlu bir binada çalışır mısınız?

Milli Kanser Merkezi 150.000 şahıs üzerinde yaptığı incele­mada Amerikalıların yüzde 32′sinin son on iki ay içerisinde güneşin altında gereğinden fazla kaldığını ve güneş yanıkları olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yaşları on sekizin altında olanla­rın oranıysa yüzde 80′dir. Güneş yanıkları cilt kanseri tehlikesini üçe katlamaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı