Genel sağlık bilgileri

Temizliğin sonu yoktur

Temizliğin sonu yoktur

Duyularımız uysal mı kalmalı, yoksa alarm gidişatına mı geç­memiz mevzusunda beynimizle aralıksız iletişim halindedir. Hayatla­rımızda gergin olduğumuz anlarda dahi duyulanmızm yatıştınlması tüm sistemimizin yatışmasına dayanakçı olur. Kendinizi iyi hisset­mediğinizde ya da stres içinde olduğunuzda etrafınızı hoş koku­larla donatırsanız asaplarınızın yatıştığına şahit olursunuz.

Görüntülü MR teknisyeni olan David MR sürüklemeden evvel giz­li silahlarını ortaya çıkarır.
îçinde Beethoven, James Taylor, Yanni, Frank Sinatra, Euryth-mics ve Alanis Morissette’nin CD’leriyle dolu siyah ten çantasını açar. Siz uzanırken o da seçtiğiniz CD’yi CD çalara koyar. Kısa bir zaman sonra da müzik kulaklıklardan dağılır. Daha sonra da gözka-paklannıza birkaç damla salatalık ya da lavanta yağı damlatılmış aromaterapi pamuklannı koyar.
Hasta huzur içinde MR’ın çekilmesini beklemeye koyulur.

Müzik belki de MR cihazının sesini bütün olarak bastırmaz ama hem müzik, hem de koku bu süreç içerisinde stresten ve anksi-yeteden temizlemenize dayanakçı olur.

Sayılan gitgide çoğalan sıhhat uzmanları hem bunu, hem de di­ğer usulleri kullanarak hastalann testler sırasında ve operasyondan evvel stresten ve anksiyeteden annmalanna dayanakçı olmaktadırlar. David, radyoloji kısmında çalışan iş arkadaşlannın da bu yönte­min çok işe yaradığını söylediklerini vurgulamıştı. MR çekiminden sevmeyen bir hayli hastanın kendilerine müzik dinlemeleri öneril­dikten sonra kaygılanndan anndıklan tespit etilmiştir. Aromaterapi uygulaması başladıktan sonra endişelenen hastalann rakamında ciddi bir eksilme görülmüştür.

Oxford Üniversitesi araştırdığı hamile bayanlarda uygulanan aromaterapinin -hastanın hoş kokularla çevrilmesi- bayanla­rı soğukkanlılaştırdığını ve sancılarını hakimiyetleri altına alabildikleri­ni sezmelerine destek ettiğine tespit etmiştir. Bayanların yüzde 80′ninden aşırısı aromaterapinin en sancılı doğumlarda dahi kendilerine dayanakçı olduğunu söylemişlerdir.

Mutlaka Okumalısınız :   Böceklerden detan bazlı ürünler kullanarak kurtulun
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı