Genel sağlık bilgileri

Spor yaparken birçok seçeneği de düşünün

Spor yaparken birçok seçeneği de düşünün

Havai fişekler Amerika Birleşik Devletleri’nin bir hayli eyaletinde dükkânlarda satılır ve insana sanki tehlikesiz bir şeylermiş gibi kazanç. Ama şahsi havai fişekler piyasada bulunan en riskli cümbüş vasıtalarıdır. Riskli neticeler doğurabilecek havai fişek kazalanndan kendinizi gözetin ve havai fişekleri sadece dükkânlarda izlemekle yetinin.

Frank bir zamanlar havai fişekleri azıcıkçık hengameli bir reyin­cak olarak değerlendirirdi. Ama daha sonra sol elinin üç parmağını havai fişekleri ateşlerken yitirdi.

“Patlayıcı fişekler insanın hayatını bir an içersinde cehenneme çevirebiliyorlar,” diyor Frank. “Havai fişekleri sadece yetkili şahıs­ler kullanmalı. Hiçbir şartta çocuklar bunlarla ya da buna eş patlayıcı kaliteyi olan şeylerle oynamamalı, zira çok riskli.”

“Fişekler yanlış ateş alabilir. Havai fişeğin fitili kusurlu olabilir. O anda çıkan bir yel fişeğin doğrultusunu değiştirebilir ya da patlamayacağını sandığınız bir fişek aniden patlayabilir,” diye anlatıyor Frank. Alevler dahi minik çocuklar için potansiyel risktir. Giy­sileri basitlikle alevlenebilir.

Frank eyalet sıhhat kurulunda havai fişeklerin satılması ve kullanılmasına ait ifade vermiş ve her baharda da mekteplere gi­derek çocuklara havai fişeklerin kullanımı sırasında ortaya çıkabile­cek risklere ait bilgi vermeye devam ediyor.
“Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında çocukların erişkin­ler tarafından devamlı olarak sınatılması gerekmektedir. Çocuklar burada mevzubahisi olan potansiyel riski bütün olarak değerlendi­remezler ve acil bir gidişat sırasında da gidişata uygun hareket ede­mezler.”

Frank herkese havai fişeklerin riskini sol elini havaya kal­dırarak ve, “Buna netlikle dokunmazdı,” diye göstermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Harcayıcı Mahsulleri Güvenliği Kurulu’na göre, Birleşik Devletlerde her sene takribî yirmi beş bin bireyin havai fişekler­den dolayı yaralandığı tespit etilmiştir. Bu yaralarla alakalı yapılan tüketmeler senede 350 milyon dolardan fazladır.

Mutlaka Okumalısınız :   Gözde yabancı cisim
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı