Genel sağlık bilgileri

Kısa süreli stresler sağlıklıdır

Kısa süreli stresler sağlıklıdır

Konutlarımız rahat ettiğimiz yerlerdir. Zamanımızın büyük bir kısmını konutta geçiririz. Kendimizi en çok güvende sezdiğimiz yerlerdir. Ama konutumuz hayatımızın merkezi olduğu için de en çok kazalar konutlarımızda olur. Yeni doğmuş bebekleri olan ana babalann bebek için potansiyel risk kapsayan her şeyi -basitçe düşmeye ne­den olabilen ya da insanın ayağının basitlikle takılabileceği her şe­yi- gözden geçirmeleri gerekir. Ama çocuklar belirli bir yaşa geldik­deri sonra konutumuzdaki potansiyel riskleri düşünmez oluruz. Çocu­ğu gözetmek istercesine dikkatli gözlerle konutunuzu baştan sona gözden geçirin ve konutta olabilecek potansiyel kazaları yasaklamak için ge­rekli adımlan atın.

Alışverişten dönen Patty konutun ön kapısına yanaştığında yan­gın dedektörünün sesini duydu. Korkuya kapılmış bir halde elektrik­li Noel mumlarından birinin çekyatın üstüne düşmüş olduğunu gördü. Koşarak yangın söndürme aygıtını almak istedi ama çok geç kalmıştı. Perdeler de yanmaya başlamıştı. Patty’nin itfaiye acil ser­visini aramaktan başka devası kalmamıştı.
“Dışarı çıkar çıkmaz oturma odasının camlan sıcaktan patla­dı,” diye anlattı Patty. “On beş dakika içerisinde yangın çeyrek mil­yon dolarlık hasara neden olmuştu. Yirmi seneden beri oturduğum konutun yanmasını hiçbir şey yapamadan izlemek zorunda kaldım.
“Bu faciadan kıl hisseyi kurtulduğumuzun farkındayım. Yangın şayet gece çıksaydı tüm ailemle beraber yanıp kül olacaktık. Yangın dedektörü olmasaydı netice daha da makûs olabilirdi.” Gerçekten de konutlarda çıkan yangın trajedilerinin bir hayliyi yangın dedektörünün olmaması suratından çok acı sonuçlanmıştır.

Patty ve ailesi yangından zarar gören konutlarının onarılması için bir sene başka bir yerde oturmak zorunda kalmışlardı. Ama Patty şim­di bazı farklılıklar yaptı. Konutun içine bütün dokuz tane yangın dedek­törü ve su püskürtme sistemi koydurdu. Patty artık mum yakmaktan dahi sevmediğim söylüyor. “Neden işimi uğra vazgeçeyim?”

Mutlaka Okumalısınız :   Havai fişek kullanmayın

Kuzey Carolina Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma senede yir­mi bin Amerikalının konutlarında olan kazalar suratından can verdiği­nü ve yedi milyon bireyin de bu kazalarda yaralandığını orta­ya çıkarmıştır. Bu arada yeniden aynı raporda Amerikalıların yüz­de 56′sının ise konutlarını daha tehlikesiz bir hale getirmek için her­hangi bir mücadele tüketmediklerinin anlaşıldığı da belirtilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı