Genel sağlık bilgileri

Çantanızı tıka basa doldurmayın

Çantanızı tıka basa doldurmayın

Tadilat çalışmaları konutun içinde sıhhatsiz kimyevi maddelerin oluşmasına neden olabilir. Kuru çay poşetleri havadaki kimyeviyle­rı emer ve bir konutun lüzumu olan sıhhatli hava koşullanna geri dönmesi için zorunlu olan zamanı kısaltır.

Serena, Philadelphia’nın merkezinde gördüğü o daha önceki konuta ba­yılmıştı. Konutun bakıma lüzumu olduğunun farkındaydı ama her şeye rağmen o konutta yaşamayı çok istiyordu. Konutu satın aldıktan sonra odaları, duvarları ve tavanları kazıyarak, badana yaparak, parkeleri arınarak teker teker elden geçirdi.

“Konutun daha önceki stiline bayılmıştım ama duvarlardaki elli senelik bo­yayı da kazıyıp yine boyamam gerekmişti.”
Ne yazık ki, bu çalışmalar sırasında konutun dörtbir yanını kapla­yan toz dumanı ve koku Serena’nm çalışmalarını yasaklamaya başlamıştı. “Konutun içi sanki fabrika ya da rafineri gibi perişan kokuyor­du. Bir odayı tamamlayıp değişiğine geçtiğimde toz dumanı ve koku da pe­şimden geliyor gibiydi.”

Elinden geldiğince camlan sarih yakalamasına rağmen bu da Phila-delphia kışlannda hiç de başanlı bir çözüm sayılmazdı. “Ya sırçaları sarih vazgeçecek ve soğuktan can verecektim ya da konutun içi sıcak olacak ama toz dumanından boğulacaktım.”
Kısa bir zaman sonra da Serena çay poşetlerine ait bir haber okumuştu. “Çay poşetlerinin içinden hava geçebilen gözeneklere sahip olma özellikleri var. Artık çalışırken odanın dörtbir yanma çay poşetleri koyuyorum. Kokunun büyük bir kısmı poşetlerin içinde kayboluyor. Odadaki badana ve cila kokusunun neredeyse yansını alıyor.”

Serena sadece süper markete gidip yirmi kutu çay poşeti al­dığında satıcının bakışlanndan memnun olmadığını söylemektedir artık.

Tokyo Tüketim Merkezi’ndeki analistler tadilat yapılan bir odanın içine serpiştirilen çay poşetlerinin havadaki kimyevi­ların kapsadığı zehir seviyesini yüzde 90 oranında eksilttiğini ile­ri devam ettirler.

Mutlaka Okumalısınız :   Güneşten korunun
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı