Diyet

Sağlıklı atıştırma seçenekleri

Sağlıklı atıştırma seçenekleri

Size daha sıhhatli ve daha usluca alternatifler sunacak muhtelif yiyecek grupların­dan seçtiğiniz besinlerle alakalı bir hayli verimli tekliflerde de bulunabilirim. Yağsız et, teni alınmış kümes hayvanları ve yağı eksiltilmiş mahsuller, bu usluca alternatif­lerden sadece birkaçıdır.

Hububat Grubundan, hububat/kepek ekmeği/açma/simit/hububat gevreği, az şekerli lif oranı yüksek yemeye hazır hububat gevreği ve kahverengi pirinç seçim edin. Sebze Grubundan, bir hayli taze sebzeyi çok ölçüde lif sağlayan ve sade dondurulmuş sebzeleri bunların soslarını sınırlayın dahil etmeye çalışın. Meyve Grubundan, bol ölçüde taze meyve yiyin kabukları ile beraber. Bunlar, konserve meyve ya da meyve sularına göre daha fazla lif katkısı sağlar. Konserve meyve seçtiğinizde ise sade ya da şeker ilave edilmemiş meyve suyu olmalıdır. Süt ve Süt Mahsulleri Grubundan süt, yoğurt, lor ve taze tuzsuz peynir gibi az yağlı ya da yağsız mahsul­leri, yağı eksiltilmiş peynirleri sıradan dilimlenmiş ya da ince doğranmış peynir yerine, ekşi krema yerine kaymaksız yoğurt ve az yağlı süzme yoğurt ve buzlu süt dondurmaya iyi bir seçenek olarak seçin. Et Grubundan çok az yağı olan ya da adale yağı olan yağsız et dilimleri, tavuk ya da kümes hayvanları beyaz eti kırmızı etten daha az yağ kapsar, teni alınmış kümes hayvanları ya da yemeden evvel teni atılan kümes hayvanları, salam ve sosisli sandviç gibi harekâttan geçmiş az yağlı öğle yemeği ve akışkan yağsız konserve balık seçin. Yağlar, akışkan yağlar ve tatlılar grubundan, mantıklı porsiyon büyüklüğünde az yağlı kahvaltılık margarin, az yağlı salata sosları ve mayonez, az kalorili meşrubatlar ve az yağlı bisküvi ya da hamur işi seçim edin. Reelinde bir haylisinin toplam kalorisi düşük olmadığı için bu mahsullere dikkat edilmelidir.

Mutlaka Okumalısınız :   Nasıl hızlı zayıflayabilirim?

Her kalori seviyesinde yiyecek seçerken her yiyecek grubundan yağsız ya da az yağlı besinleri seçim edin. Fazla yağ tüketimini sınırlayın ve “boş kalori” kaynaklarının tüketimini eksiltin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı