Diyet

Diyetin Kişiye Özgü Olduğunu Unutmayın

Diyetin Kişiye Özgü Olduğunu Unutmayın

Son senelerde dünyada ve ülkemizde kilo problemleri ciddi bir sıhhat meseleyi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yağ ve şeker içeriği fazla olan hazır yiyeceklerin daha fazla harcanması, günlük hayatta zaman bulamama sebebiyle öğün sıçrama ve teknolojinin ilerlemesiyle hareketlerin kısıtlanması fertlerin fazla kilolar ile karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Kilo aşırısının; şahısların sıhhatlerini tehdit ettiğini, sosyal hayatlarını negatif etkilediğini ve hayat niteliklerini düşürdüğünü belirten Özel Medline Konya Sağlık Kurumu’nden Diyetisyen Merve Sayın, mevzuyla alakalı bilgilendiriyor.

Beslenme, açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının sürüklediği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sıhhati gözetmek, geliştirmek ve hayat niteliğini yükseltmek için bedenin lüzumu olan gıda öğelerini uygun zamanlarda, yeterli ve balanslı ölçülerde alarak şuurlu yapılması gereken bir eylemdir. Bilimsel araştırmalarla, insanın hayatı için 50’ye yakın gıda öğesine lüzumu olduğu ve fertlerin, istenilen biçimde sihrime ve büyümesi, sıhhatli ve üretken olarak uzun vakit yaşayabilmesi için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği tanımlanmıştır. Bu öğelerin rastgele biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, sihrime ve büyümenin yasaklandığı ve sıhhatin bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Misalin; fazla karbonhidrat tüketimi, bedende yağ birikimine neden olurken yağlı besinler ve biçimi de kilo hakimiyetinde büyük ehemmiyet taşır. Bedenin eksik ve balanssız biçimde beslenmesi neticesinde, fazla ölçüde yağ oranının çoğalması, süratli bir biçimde şişmanlamaya neden olacağından, balanslı ve kumpaslı beslenmeye dikkat edilmelidir.

Bedendeki kilo aşırısı şahısların dış görüntüsünü de etkilediği için psikolojik meseleler yaşanmasına da neden olabilir. Özellikle genç yaştaki fertlerin cılız kalabilmek için bedenlerine hasar verebilecek şok perhizleri uyguladıklarını belirten Dyt. Merve Sayın: “ Herkes ideal kilosunda olmak ve bedeni ile barışık bir hayat sürdürmek ister. Ancak ideal kiloda olabilmek için yapılan şuursuz perhizler iç uzuvlarda deformasyonlara, beden adalelerinin erimesine, saç dökülmesine, bazal metabolizma süratinde eksilmeye, baş sızısına, konsantrasyon bozukluğuna, hipotansiyona, bayılmalara hatta vefatla sonuçlanabilecek öteki rahatsızlıklara neden olabilir. Bu sebeple şahıslar şuursuz bir biçimde perhiz yapmamalıdırlar. Yaş, cinsiyet, fiziksel etkinlik, genetik ve fizyolojik özellikler ve var olan hastalık gidişatı günlük alınması gereken gıda öğeleri ölçüsünü etkilediğinden, beslenme ferde has olarak tasarlanmalı ve uygulanmalıdır. Ehemmiyetli olan sıhhatli beslenme alışkanlığını kazanmak ve her zaman bunu yaşamımıza dahil edebilmektir” dedi.

Mutlaka Okumalısınız :   Şeker alımınızı azaltın

Dyt. Merve Sayın kiloyu hakimiyet altında yakalayabilmek için de bazı ipuçlarında bulunuyor.

– Sıhhatiniz için ideal kilonuza kavuşmanızın gerektiğini düşünün ve kararlı olun.
– Kahvaltıyı sıçramayın.
– Mutfakta fazla zaman geçirmeyin.
– Alışverişe çıkarken aç çıkmayın.
– Alışveriş listesi hazırlayın ve listeden aşırısını almayın.
– Yeme tutumlarınızı yavaş yavaş ancak kalıcı olarak değiştirin.
– Süratli bir biçimde yemek yemeyin. Sindirimin rahat bir biçimde sağlanabilmesi için elinizden geldiğince lokmalarınızı çiğneyin.
– Günlük su tüketiminize dikkat edin.
– Etli yemeklere ayrıca yağ ilave etmeyin.
Günde en az 5-8 porsiyon sebze ve meyve harcayın.
– Beyaz ekmek yerine bütün buğday, çavdar, çok hububatlı ekmek gibi posa içeriği yüksek olan ekmekleri seçim edin.
– Kızartmalar yerine daha sıhhatli olan haşlama, ızgara, fırınlama gibi usulleri seçim edin.
– Süt ve süt mahsullerinde az yağlı olanları satın alın.
– Spor yapın. En azından haftada 3-4 gün tempolu bir biçimde yürüyün.
– Yürüyerek gidebileceğiniz mesafelerde taşıt kullanmayın.
– İçeriği meçhul hazır besinleri harcamayın.
– Ailedeki beslenme tavırlarının çocukların beslenmesi üzerinde büyük tesiri olduğunu unutmayın.

—- “Yedikleriniz ilacınız, ilacınız yedikleriniz olsun” – Hipokrat

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı