Diyet

Zayıflamanın en iyi yolu nedir?

Zayıflamanın en iyi yolu nedir?

Sadece Yiyecek Piramidi’nin tamamına uyan öğünler seçmek yeterli değildir. Ayrıca, atıştırmalar da yiyecek gruplarından seçilmelidir. Atıştırma, her gün üç ana öğün arasında yer alan gıda tüketimi anlamına kazanç. Bir Hayli insan günde en az bir kere atıştırır ve bir hayli insan gün süresince devamlı atıştırır. Atıştırma sanayisi, süratle gelişen bir pazardır ve her sene varolan alternatiflere yenileri ilave edilir. Besin imalatçıları, erişkin ve çocukların eş biçimde marketlerde satılan atıştırma gıdalarının alakalarını sürüklediğini ve bu insanların konutta, ellerinin altında bulunması için hazır cinste bir hayli gıda satın aldıklarını öğrenirler.

Ancak sıhhatli atıştırma gıdalarını hayatınızı tabakayız için yeme ve satın alma alışkanlıklarınızı değiştirmeniz çok da güç değildir. Anımsanması gereken en ehemmiyetli şey “boş kalori” seçimler yerine, yiyecek bedeli açısından yoğun atıştırma besinleri yemektir. Yiyecek bedeli açısından yoğun besinler, kalorinin yanı gizeme nitelikli yiyecek, vitaminler, mineraller, lif, protein ve öteki besinler sağlayanlardır. Ayrıca bu boş kalori kaynakları yalnızca kalori sağlar ancak başka yiyecek sağlamaz. Atıştırmak için seçilen besinler sadece Yağlar/Akışkan Yağlar/Tatlılar Grubunda değil Yiyecek Piramidi’ndeki muhtelif gruplardakilerde olmalıdır.

Bisküvi ya da şekerlemeleri elinize aldığınızda bir dahaki sefere bunu aklınız­da tutun. Bir parça meyve ya da azıcık yoğurt daha iyi bir seçim olmaz mı? Sıhhatli atıştırma alternatifleri aşağıyıkileri kapsar:

* Taze/kurutulmuş meyve
* Taze sebze çubukları
* Küp biçiminde peynir/peynir dilimleri
* Yağsız patlamış darı
* Krakerler
* Simit/poğaça
* Minik kekler
* Kuru üzümlü ekmek
* Meyveli şekerlemeler
* Bisküvi
* Pirinçli kek
* Cips
* Az yağlı yoğurt
* Dondurulmuş yoğurt /buzlu süt
* Lor

Öğün ve atıştırmalarınızı tasarlamak, hayat boyu sıhhatli yeme tasarısına başla­mada ve neticede beden ağırlığınızı hakimiyet altında yakalamanızda ehemmiyetli bir adımdır. Yiyecek Piramidi Kılavuzu, kendiniz ya da ailenizin yiyecek lüzumunu tasarladığınızda size dayanakçı olabilecek tek taşıttır. Bu taşıt, yalnızca sıhhatli bir perhiz oluşturmaya dayanakçı olmaz, aynı zamanda denge, spektrum ve mantıklı olmaya müteveccih yol göste­ricidir. Ayrıca bu taşıt, bütün bir kilo hakimiyeti için besin alımınızı eksiltmenin esasını oluşturmada da takviyecidir. Beslenme hakkında daha fazla şey bilmeye devam ettikçe bu bilgileri uygulamaya koymak için ek yollar arayacaksınız.

Mutlaka Okumalısınız :   Şeker yerine kullanılan maddelerin dünyası

Yiyecek bedeli açısından yoğun besinler nelerdir?
Yiyecek yoğun besinler kalorilerin yanı gizeme vitaminler, mineraller ve lif gibi yiyecek katkısı olanlardır. Bu yiyecekler Yiyecek Piramidi’nin hububat, sebze, meyve, süt ve süt mahsulleri ve et gruplarında bulunabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı