Diyet

Zayıflamak ve aynı kiloyu korumak

Zayıflamak ve aynı kiloyu korumak

Zayıflamak ve kilo kaybını sürdürmek sadece kalori kesintisi, toplam yiyecek alımında eksilme ya da bir egzersiz programını izlemek değildir. Kilo vermek ve bu kiloyu aralıksız muhafaza etmek, hemen oluşan ve sonra unutulan bir şey değil hayat boyu devam edecek bir süreçtir. Her birimiz geçici farklılık­ler yapmak ve neticeleri hemen görmek istersek bu reelci olmaz.

Beden ağırlığını kabul etmek
İlk evvel ve en başta ele alması gereken, beden ağırlığı saplantısını geride vazgeç-manızdır. beden ağırlığı bir numaralı meseleniz olmamalıdır, emeliniz beden kom­pozisyonu ve sıhhat olmalıdır.

Kilo alımı ihtiyarladıkça kaçınılmazdır. Metabolizmamız erişkinlik senelerine mukayeseyle her on senede %3-5 oranında yavaşlar. Hayatı süresince rastgele bir kilo meseleyi olmayan bir bayan ya da erkek için erişkinlik senelerinde 5-7 kilo alması esrarengiz değildir. İlave ağırlık ölçüyü hakimiyet altına alınabilir. Bu aşırıdan kilolar, ehemmiyetli rastgele bir sıhhat tehlikesine katkıda bulunmamalıdır. Ancak kilo çoğalış düze­yimiz 9 kilo ya da daha aşırısına çıkarsa özellikle bu kilolar, bedenin hayat uzuvlarını çevreleyen bölgelerde ise dikkat etmemiz gerekir. Fazla kilo ortaya çık­tığı zaman sıhhat tehlikeleri ve hastalık tehlikeyi çoğalır ve hatta erken vefatlar alana gelebilir.

Banyo tartısı, ağırlık meselenize tek yol gösterici olmamalıdır. Banyo tartınız­dan kurtulun ya da en azından her gün gözünüzün önünden uzak tutun. Banyo tartısındaki rakamlara odaklanmak, tavrınızda zarara neden olur. Tartıdaki sayı bir fert olarak sizi yansıtmaz. Beden ağırlığı, günlük su ağırlığından dolayı ve aylık bayanlarda adet döngüsünden dolayı iniş çıkışlıdır. Sıhhate odaklanın, ağırlığa değil. Şayet banyo tartısında tartılmanız gerektiğini seziyorsanız, bunu haftalık ya da aylık olarak günün aynı saatinde, üzerinizde giysi olmadan ve aynı tartıda yapın.

Kilo vermek ve sıhhatli bir ağırlığı gözetmek, sadece kalori kısıntısından daha aşırısını gerektirir. Sıhhatlı yeme ve pozitif hayat stili alışkanlıklarının bir arada olması hayat boyu sürecek bir yaklaşım gerektirir.

Mutlaka Okumalısınız :   Yemek için besinleri güvenli saklamak

Kim olduğunuzu kendi kendinize kabul edin. Herkes uzun ya da kısa değildir. Herkes ince ve formda da değil. Tam hayatınızda kilonuz bir mesele olacaksa erişkinliğinizde bedeninizde toptan bir farklılık yapmanız güç olabilir. Sadece olabildiğiniz en iyi ve en sıhhatli şahıs olmayı kastedin. Kim olduğunuz, kendi kendiniz için ne yapabildiğiniz ve etrafınızdakilere ne sezdirdiğiniz hakkında pozitif düşünmeyi bilin. Yapabileceğinizin en iyisini yapın ve olabildiğinizin de en iyisi olun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı