Diyet

Ne tip bir yiyen kategorisi içinde yer alıyorum?

Ne tip bir yiyen kategorisi içinde yer alıyorum?

Bugün yaygın olarak kullanılan, beden ağırlığını ve boyu beden yağı ile karşılaştıran bu usul, bireyin Beden Kütle İndeksini BKİ tanımlayarak hesapla­nabilir.

Beden küfle indeksi nedir?
Amerikan Milli Diyabet ile Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü tarafın­dan 1993 senesinde geliştirilen BKİ, beden ağırlığı ve boy ile toplam beden yağının ilişkisini gösteren matematiksel bir yöntem ve şemadır.

BKİ kılavuzu, ağırlık gruplarını tanımlamak için kullanılır. BKİ sayıları, herkes için uygun bir ağırlık değerlendirmesi olmamasına karşın orijinal boy/ağırlık çizelgelerinden daha doğrudur. Kendi BKİ’nizi tanımlayabilmeniz için birkaç kolay yol vardır.

Kendi BKİ’nizi hesaplamak
Beden kütle indeksiniz birkaç yolla tanımlanabilir. Bazı yollar öbürlerinden daha kolaydır. BKİ’nin tanımlanması, kg türünden beden ağırlığının metre kare türünden boya olan oranının hesaplanması ile muhtemel olmaktadır. Kendi BKİ’nizi alttaki gibi ağırlığınızı boyunuzun karesine parçalayarak tanımlayabilirsiniz:

1. Boyunuzu metre türünden kendisiyle çarpın.
2. Kilionuzu elde ettiğiniz neticeye metre türünden boy parçalan.

BRİ Şemaları
İlk bakışta bir tespit etme usulü, insanların ağırlıklarına karşılık gelen boy­larının solda olduğu satıra işaret koyarak kendi BKİ’lerini varsayım etmelerine takviye eder. Onların BKİ, bu sayıların karşıladığı sayıdır. Bir bakışta BKİ’nizi tanımlamak için planlanan başka bir hayli şema vardır. Ayrıca İnternette başka bir hayli BKİ hesaplayıcısı da vardır.
Neticelerinizi Değerlendirmek

BKİ’nizi tanımlamak için kullanmaya karar verdiğiniz vasıta ne olursa olsun, neticelerinizi burada bulunan anahtarla karşılaştırmaya lüzumunuz olacaktır. Bu bilgi, sıhhatli bir ağırlığı oluşturan standartların uygun olup omladığını görmenizi sağlar:

• Düşük ağırlık statüsü 19 ya da daha altı BKİ’ne denktir.
• Sıhhatlı ağırlık 19.1-24.9 BKİ’ne denktir.
• Fazla kilolu statü 25-29.9 BKİ’ne denktir.
• Obez statüsü 30 ya da daha fazla BKİ’ne denktir.

Mutlaka Okumalısınız :   Şeker alımınızı azaltın

Beden kütle indeksinin hudutlulukları
Neticeleriniz ne olursa olsun, BKİ sayılarının birkaç açıdan hudutlu olabileceği­ni usunuzda bulundurun. Bu şemalar, erişkinler için herşeyden evvel kullanışlı olmasına karşın, çocuk ve genç popülasyon gruplarındaki kilo meselelerini tanımlamada noksandır. Bu sebepten dolayı bu özel şemalar, çocuklar ve gençlerde kilo mesele­larının bir tanımlayıcısı olarak kullanılmamalıdır. Başka değerlendirme taşıtlarıyla beraber kullanılması gereken değişik şemalar, çocuklar ve ergenler için geliştirilmek­tedir. Fakat yeniden de vücutları hâlâ gelişenler için kestirme yolları ve sayıları tanımlamak güçtür. Ayrıca sayılar, adale kütlesi fazla olan şahıslar için yanıltıcı ola­öğrenir zira ölçümler bu kategoriye denk gelmeyen kimileri için daha çok fazla kilolu statüsünü gösterebilir.

BKİ standartlarını kullanarak, tüm popülasyonun sadece %41 ‘i sıhhatli bir ağırlık içinde sınıflandırılır %39′u erkek ve %44′ü bayan.
BKİ şema ve sayılarını kullanan her insanın, bu sayı ve rakamların sadece yol gösterici olduğunu bir defa daha kavraması gerekir. Bulabildiğiniz ya da kendi­nizle karşılaştırabildiğiniz rastgele bir boy/ağırlık şeması, sizin yalnızca ağırlık meselenizin göstergesi olmamalıdır. Gerçeğinde BKİ’ye dayalı kılavuzlar; çocuklar, hamile bayanlar, atletler ya da dayanıksız yaşlılar için değil sıhhatli erişkin fertler için oluşturulmuştur. Bu bilgi, gerçeğinde şahsi sıhhat tehlikelerini tanımlamada kullanışlıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı