Diyet

Sıcak ve baharatlı yiyeceklerin kilo vermeye etkisi

Sıcak ve baharatlı yiyeceklerin kilo vermeye etkisi

Son senelerde, bir hayli ilaç kilo vermeye dayanakçı olmak için millete sunulmuştur. Bu mahsuller, yeni bir cins iştah eksiltici olarak tanıtılmıştır. Birkaç seneden beri, özellik­le süratli zayıflamak isteyen fazla kilolu bayanlara milyonlarca reçete yazılmıştır.
Bazı ilaçların neden olduğu sıhhat meseleleri ve muhtelif yan tesirler, daha sonra bu ilaçların piyasadan kaldırılmasına neden olmuştur. Ancak böyle mahsullere doğrultuya­lik harcayıcı alakasından dolayı pazar, yeni ilaçlar için yine açıldı. Netice olarak imalatçılar, kilo verme uzmanları ve değişikleri yeni reçeteleri, reçetesiz ilaçları ve kilo vermeyi teşvik eden şifalı nebatları desteklemeye ve piyasaya sürmeye başladı.

Çok fazla yeni mahsul piyasaya çıkarılmış olmasına ve mahsul güvenliği ile alakalı olarak insanların çok kuşkucu olmasına karşın harcayıcının ilaçları satın alma güzergahındaki alakasında hâlâ bir eksilme yoktur. İnsanlar, fazla kilolardan kurtulmak umuduyla en son çıkan ilaçları sınamak için sıraya girmeye devam ediyorlar.
İştahı eksiltmek ve doygunluğu doygunluk hissi artırmak için kullanılan iştah eksilticiler, yağın emilimini bloke etmeye yarayan ve hatta bol ölçüde nişasta kapsayan mahsullere piyasada çokça tesadüfülmektedir. Ancak bu mahsullerin hiç birisi tek başına kullanılmak üzere satılmaz. İnsanlar, bu “hapları” almanın yanı gizeme yapılan tekliflerin, toplam yiyecek alımını eksilterek ve faallik seviyesini artırarak hayat stilinde farklılıklar yapmanın ehemmiyetini vurguladığını unuturlar. Belki bu, bazı insanların başlamasını sağlar, belki de sağlamaz.

Hakikatinde reçeteli ilaçlar, fazla seviyede obezler için geliştirilmişti. Hatta belir­tilen bu yan tesirlerle beraber bu ilaçların, uzmanlarca ciddi seviyede obez olmak­tan daha az bir sıhhat tehlikeyi oluşturduğuna inanılmaktaydı. Zaman içinde kozmetik ve estetik endişelerle obezlerden daha az kiloya sahip insanlar için de bir hayli reçete yazıldı. Bu ilaçların sıhhat üstünde eforlu tesiri olduğunu insanların öğrenmesi gerekir. Uygun biçimde kullanılmadıklarında riskli olabilirler.

Mutlaka Okumalısınız :   Anestezi mide bulantısı yapar mı?

Bu ilaçların kullanımı ile kilolar verilecektir. Ancak kilolar, tasarı devam ettiği sürece verilecektir. İlaçlar vazgeçilirse ve daha önceki hayat stili alışkanlıklarına dönülürse kilolar geri kazanç.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı