Diyet

Öğün planlama ve alışveriş

Öğün planlama ve alışveriş

İştah açıcı yemekler tasarlamak
Hiç size iştah açıcı gibi görünmeyen bir yemek servisi yapıldı mı? Hadi söy­leyin, beyaz bir yemek tabağında fırında tavuk, patates püresi ve karnıbahar ya da yanma salata ile beraber yeni yapılmış kızartma için yemeğe oturdunuz. Tavuk yemeğiniz tabakta çok beyaz ve tatsız mı görünüyor? Ya da kızartma yemeğinizi yediğiniz zaman yediğiniz herşeyi çok mu kıtır kıtır hissettiniz? Neyi servis yapacağımızı tasarlamadığımız zaman buna eş şeyler sıklıkla yaşanır.

Öğünlerinizi basitlikle tasarlamak için mutasyonlu bir menü hazırlayın:
Pazartesi tavuk, Salı balık, Çarşamba vejetaryen, Perşembe biftek, Cuma makarna veya hamur işi, Cumartesi çoğala kalan yemekler, Pazar batırık, ham köfte, guymak gibi kavmi bir yemek. Gözde ana yemek tasvirinizle başlayarak bir şema oluşturun ve bitirici yan yemekler ilave edin.
Bir öğün cazip olmalıdır. Değilse hoşlanılmayacaktır. Düzgün bir öğün renk, lezzet, doku ve yiyecekler açısından da zengin olmalıdır.

Renk
Yemeğinizin rengi gözünüze hitap eder ve onu gördüğünüzde iştahınızı harekete geçirmeye başlar. Şayet yemek tek renk ise farklı renklerde olan yemek­ler kadar cazip görünmez. Yabani pirinç pilavı ve fırınlanmış taze brokolinin olduğu beyaz bir tabaktan daha çekici ne olabilir ki? Bu size daha iyi görünmüyor mu?

Mutlaka Okumalısınız :   Sıcak ve baharatlı yiyeceklerin kilo vermeye etkisi
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı